Найчастіше під поняттям «столові прилади» розуміють ножі, виделки та ложки різних розмірів, які ми використовуємо для того, аби насолодитися улюбленими стравами на сніданок, обід або вечерю. Втім, насправді дана категорія товарів представлена в настільки широкому асортименті, що виникають труднощі: як саме користуватися столовими приборами та для яких страв підходять ті чи інші вироби?

Чи знали ви, що є окремі формати виделок для риби, морепродуктів, десертів, м'яса, деяких видів закусок тощо? Як не заплутатися у такому широкому різноманітті та використовувати столові прибори згідно з етикетом та комфортом? Ми зібрали корисні та практичні поради щодо усіх цих питань.

Як правильно розкладати столовий посуд

Для звичайного сервірування столу на сніданок або обід достатньо 1-2 столових приборів. Адже ми зазвичай їмо на щоденній основі доволі прості страви. Втім, коли мова заходить про облаштування святкового столу, де плануються зміни різних категорій страв (аппетайзери, закуски, основні страви, салати, супи, десерти тощо), вибір столових приборів стає ширшим.

І ось тут важливо дотримуватися основних порад щодо його розкладання:

  1. Потурбуйтеся про те, аби усі вироби, якими ви сервіруєте стіл, були з одного набору. Саме тому для щоденного використання можна столові прибори купити поштучно А ось для свят і прийому гостей придивіться до готових комплектів, у яких є все, що вам необхідно. Це дозволить створити дійсно гармонійне сервірування.
  2. Проставляйте столові прибори за принципом «від зовні до середини». Тобто спочатку ваші гості мають брати ті вироби, які лежать якомога далі від тарілки. І потім з подачею кожної нової страв – усі наступні, що знаходяться ближче до неї.
  3. Дотримуйтесь правильної сторони. Усі ножі обов'язково мають знаходитися з правого боку. Ложки для супу також потрібно складати праворуч. Втім, якщо ложка використовується для, наприклад пасти (а саме спагеті), її кладуть на протилежну сторону від ножа. Тобто з лівого боку. Оскільки нарізання страв здійснюється правою рукою, виделки під час сервірування кладуть ліворуч від гостей.
  4. Виделки, ножі та ложки подаються в тій кількості, що й набір страв. Тобто якщо ви протягом усієї вечері плануєте подавати 3 види страв, потрібно класти по одній виделці, ножу на кожну з них. Аби ваші гості не використовували забруднений столовий прибор.

Особливості та правила використання столових приборів

Столові прибори – це обов'язковий елемент під час сервірування. Важливо не лише правильно розкласти їх, оформлюючи стіл, але й використовувати згідно з усіма стандартами і рекомендаціями.

Найголовніше стосується правила використання ножів і виделок. Тут існує два варіанти: є класичний британський стиль нарізання страв (овочів, м'яса тощо). У такому разі ніж завжди лежить у правій руці, а виделка – у лівій: як під час нарізання, так і під час споживання страви. Усе тому, що за таким принципом рідко страва розрізається відразу на дрібні шматочки. Але існує також американська традиція, коли можна готовий стейк або котлету відразу розрізати на зручні для вас шматки, тримаючи ніж у правій руці, а виделку – у лівій. А потім під час безпосередньо споживання їжі тримати виделку більш зручно правою рукою. Оскільки ніж вам наділі для страви не буде потрібен.

Окремо варто поговорити про використання супової ложки. Вони зазвичай мають зручну овальну форму, використовуються як для рідких страв, так і для більш густих крем-супів. Під час споживання супу тарілку підіймати не варто. Ложкою зачерпують суп від центральної частини тарілки до центральної частини столу.

Також варто зауважити, що якщо до супу додається, наприклад густа сметана або інший соус, робити це обов'язково потрібно окремою десертною ложкою.

Не менш важливо ретельно підібрати дійсно якісні та красиві столові прибори, які дозволять сервірувати обідній або ж навіть святковий стіл. Ретельно шукайте потрібні вам товари на https://mirok.com.ua/stolovye-pribory/, вивчаючи їхні ключові характеристики, призначення, матеріали, розмір, дизайн тощо. Правильно підібрані столові прибори будуть також зручними у використанні, збережуть свою цілісність та привабливий вигляд і яскравий блиск якомога довше, навіть після щоденної експлуатації.